Düzenli Paylaşım

Düzenli Paylaşımlar Yapmak…

Sosyal medyada profesyonel varlığınızı devam ettirmek için düzenli paylaşımlar yapmak önemlidir. Çünkü tüm sosyal medya sayfaları ve internet sitesi gibi veri tabanları benzer algoritmalarla çalışırlar. Bunun bir formülü elbette yok. Bir formülü varsa da bunun ‘bir bileni’ maalesef yok. Konuşulanlar hep kulaktan dolma ya da güncelliğini kaybetmiş bilgiler. Güncelliğini hiç yitirmeyen bir algoritma tanımı nedir diye sorduğumuzda ortaya basit bir akıl yürütme çıkıyor. ‘Güncel ve özgün ol’.

Fotoğraf: Anastasiya Vragova: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/doga-tatil-kadin-romantik-6822278/
Fotoğraf: Anastasiya Vragova

Güncel olmak…

İnternet sitenizi, sosyal medyanızı sürekli paylaşımlar yaparak doldurmak anlamında bir güncellikten bahsetmiyoruz. Daha çok, günde bir defa ya da maksimum iki defa yapacağınız paylaşımlardan bahsediyoruz.

Daha çok paylaşım daha çok etkileşim değil!

Güncel olmak deyince sürekli akıllara gelen ‘çok paylaşalım, herkes görsün’ mantığı… Öncelikle algoritma böyle işlemiyor. Düzenli paylaşımların sayısının pek bir değeri yok. Hatta belli bir paylaşım sayısından sonra takipçi kaybetmeniz de olası. Kimse sizin paylaşımlarınızın sosyal medya akışını doldurmasını istemiyor. Hatta takipten çıkarılmanız bile mümkün. İnsanları ve takipçilerinizi bunaltmanın bir alemi yok değil mi?

Etkili paylaşımlarla en kısa sürede ne anlatmak istiyorsanız onu vurgulayın!

Modern dünyada çoğu insan uzun uzun yazılar okumuyor ve kendisini etkilemeyen görsellerle (imajlarla) ilgilenmiyor. Çoğu kez de kendisini ilgilendirmediğini düşündüğü paylaşımları göz ardı (ignore) ediyor. Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili, vurguyu nereye yapacağınızı planlayın, doğru görsel seçin, içeriğinizi yazın, başlığınızı ve anlatmak istediğiniz en etkili cümleyi oluşturun ve paylaşımı tamamlayın.

Fotoğraf: Edmond Dantès

Her gün aynı saatlerde paylaşım yapmaya özen gösterin.

Disiplin her alanda başarının öğelerinden biri. Konu ne olursa olsun, iş disiplinini elden bırakmamaya özen gösterin. Her gün, düzenli olarak, aynı saatlerde paylaşımlarınızı yapın. Takipçilerinizi buna alıştırın. Siz fark etmeseniz dahi takipçileriniz bilinçli ya da bilinçsiz olarak gönderilerinizin aynı saatlerde yayınlandığını fark edeceklerdir. Hem sosyal medya algoritminizi düzgün yapılandırmak hem de kişilerin hakkınızdaki görüşlerini olumlamak için önemli bir detay. Göz ardı etmeyin.

Özgün olmak…

Düzenli paylaşımlar kadar, özgün içerikler de son derece hatta düzenli paylaşımlardan daha önemlidir. Kullandığınız görsellerin hazır görseller ya da size ait görseller olması elbette önemli ancak asıl önemli olan görselleri nasıl sunduğunuz ce bu sunumu yaparken kullandığınız içeriğin özgün (benzersiz) olup olmadığıdır. Yazı içerikleriniz özgün olsun.

Destek alın.

Kendiniz yazı yazamıyor ya da içerik üretemiyorsanız bu konuda destek alın. Zira bu konu, anlatmaya çalıştığınız hikaye için son derece önemli. Bu hikâye; siz, ürününüz, hizmetiniz ya da benzer bir içerik olabilir. Hepimiz muhteşem edebiyatçılar olmayabiliriz, bu yüzden lütfen sizden daha iyi olduğunu düşündüğünüz birilerinden bu konuda destek almaktan çekinmeyin. Kimse yazım hataları, anlatım bozuklukları ve imla yanlışları olan bir içeriği güvenilir bulmayacaktır.

Çalmayın!

Bir konu hakkında fikir edinmek için başkalarının yazılarını okuruz. Okuduktan sonra kendi fikirlerimiz gelişir ve gelişen şekilde algıladığımız metni yeniden oluştururuz. Bu, çalmak değildir. Bunun adı esinlenmektir. Esinlendiğiniz konu ne kadar fazla size ait fikir içeriyorsa o kadar özgün bir metin ortaya çıkacaktır. Ne kadar esinlendiğiniz metne yakınsa o kadar intihale(*) yakındır. Mümkün olduğunca esinlendiğiniz metni kendi imgelerinizle yeniden anlatın. Lütfen çalmayın.

(*) İntihal (TDKaşırma), bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması. İntihal bir tür sahtekârlık ve hırsızlıktır.

Kadir Akar, 2022, Belgrad

Kaynak: Wikipedia

Fotoğraf: Sam Lion

Categories:

Dil Seçin