Pratikus-Medya-Roportaj-Yeni

Dr. Kadriye Akar

Botoks ile ilgili…

Dermatoloji uzmanı Dr. Kadriye Akar ile Pratikus Medya ekibi olarak ‘botoks’ ile ilgili en çok sorulan sorular üzerine konuştuk. Keyifle okumanız dileğiyle.

Dr. Kadriye Akar (Dermatoloji Uzmanı)

Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar.

Botoks ile ilgili sorular her zaman var olacaktır. Biz de dilimizden döndüğünce botoks güncellemesi yapmak istedik. Zaman zaman takipçilerden ve sizlerden gelen talepler üzerine bilgilerimizi yenilemeye devam edeceğiz. Bu röportaj için Pratikus Medya ekibine teşekkür ederim.

Botoksa erken yaşta başlamak sakıncalı mıdır?

Botoks, hareketlerin tekrar edilmesi ile oluşan mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek ve dolayısıyla kırışmaların önüne geçmek için kullanılır. Erken yaşta başlanmasının zararı olmaz aksine yararı vardır. Kasların kasılması ne kadar erken yumuşatılırsa o kadar az kırışıklık oluşur.

Botoks bakışlarımı şaşı mı yapar mı?

Nasıl bakmak istediğiniz, yaptırdığınız botoks işleminin dozu ile alakalıdır. Özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için fazla dozda botoks kullanımı şaşkın bakışa neden olabilir. Bu bölgede oluşan kırışıklıklar az miktarda Botoks ve vitamin enjeksiyonu ile yapıldığında sonuç doğal ve tatmin edici olmaktadır.

RÖPORTAJ-Kadriye Akar (Dermatoloji uzmanı)

Botoks

Yaşam ve yaşamın getirdiği olumsuzluklar günler akıp giderken yaşadığımız anlar yüzümüze yansır. Gülerken gözlerimizi kırarız, konuşurken kaşlarımızı kaldırırız ya da çatarız. Yaptığımız her hareket zaman içinde mimik çizgilerinin oluşmasına neden olur.

Botoksu ileri yaşta yaptırabİlİr mİyİm?

70 yaş üstü hastalarda kas ve sinir fonksiyonları bozulduğundan botoks enjeksiyonu bu kişilerde önerilmez. Bu yaş gurubunda kırışıklıklara, deride kollajen ve elastin azalmasına bağlı sarkmalar da eklendiğinden farklı tedavi seçenekleri oluşturulmalıdır.

Botoks ilacı vücuda zarar verİr mİ?

Botoks sanıldığı gibi bir zehir değil, bir ilaçtır. Bölgesel olarak etki eder ve dolaşıma geçmez. Farklı hastalıklarda çocuklarda da kullanılabilir. Özellikle migren hastalarında sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Doğru kişiye uygulandığında sakıncası yoktur.

her kırışıklık botoks İle düzelİr mİ?

Mimik çizgileri aynı hareketi gün içinde sık tekrarlamakla oluşur. Hareket edildiğinde ve hareketsiz durumda çizgilerde değişiklik olmuyorsa bu kırışıklık için Botoks uygulaması doğru bir yöntem değildir.

Botoks uygulamasi ağrılı bir işlem midir?

Botoks uygulaması iğne ile uygulanan bir yöntemdir. Ağrı hissi kişiden kişiye farklılık gösterir. İlk uygulamalarda, ağrıya hassas kişilerde uygulama öncesi 15-20 dakika lokal anestezik bir krem uygulanarak ağrı hissi yok edilir.

Botoks yaptırmayı kesersem, eskiye mi dönerim?

Botoks yaptırmayı keserseniz, eskisinden daha kötü olmazsınız. Bıraktığınız yerde kalırsınız. Ancak doğal yaşlanma süreciniz devam edeceğinden doğal olarak kırışmalarınız oluşacaktır.

Botoks yaptırmaya devam edersem yüzümde sarkma olur mu?

Botoks yaptırmaya devam ederseniz yüzünüzde sarkma olmaz. Ancak yaş ilerledikçe destek dokusunda zayıflamaya bağlı sarkmalar oluşabilir ve bu botoks etkisi ile karışır.

Botoks ile ilgili merak edilenler

Kısa kısa botoksa dair…

Botoks etkİsİ hemen başlar mı?

Botoks etkisi ortalama 3 günde başlar ve 15 günde maksimum etkinliğe ulaşır. İlk 15 gün içinde zaman zaman simetrik olmayan etkiler görülebilir. Her kas aynı derece etkilenmez. 15 günün sonunda gerekirse uygun düzeltmeler yapılabilir.

Botoks fiyatı nedir?

Botoks fiyatı merkezden merkeze farklılıklar içerir. Ancak bilinmelidir ki, kesinlikle botoks uzman hekim kontrolünde uygulanması gereken bir üründür. Ucuz botoks fiyatı sizi kesinlikle aldatmasın.

Etkisi ne kadardır?

İlk uygulamanın etkisi kısadır ve ortalama 4-6 ay kadar sürer. Yapılan her Botoks uygulaması ile bu süre uzar ve 8-12 aya kadar çıkabilir.

terleme tedavİsİ için BOTOKS?

Uygulama; koltuk altı, el ve ayak bölgesinin aşırı terlemesinde kullanılan etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Bilinen bir yan etkisi yoktur.