Pratikus-Medya-Roportaj-Yeni

Dr. Şehriyar Nazari

Batık Tırnak

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şehriyar Nazari ile Pratikus Medya ekibi olarak ‘Tırnak Batması’ ile ilgili konuştuk. Batık Tırnak tedavisi ile ilgili, tüm dünyada tanınan ve patenti sayın Nazari’ye ait olan ‘PROTEZ-ORTEZ’ yöntemine dair bölümü özellikle keyifle okumanız dileğiyle.

Dr. Şehriyar Nazari kimdir?

Şehriyar Nazari (Dermatoloji Uzmanı) tıp eğitimini 1988-1996 yılları arasında “University of Medical Sciences of Tehran” Üniversitesinde tamamladıktan sonra uzmanlık eğitimini 2000-2004 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalında aldı. 2004 yılından beri “Avrupa Deri ve Zührevi Hastalıklar Akademisi” üyesi olup 2012-2014 yılları arasında “İstanbul İli Hukuk Mahkemelerince Bilirkişi” olarak görev yapmıştır.

BATIK TIRNAK

Tırnak batması nedir ve neden olur?

Tırnak batması (batık tırnak), ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine batmasıdır. Bu durum genellikle ayak başparmağında olur.

  • Hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları
  • İyi uymayan dar ve sivri burunlu ayakkabılar
  • Devamlı darbelere maruz kalan ayak tırnakları (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta çalışanlar)
  • Hamilelik ve doğum sonrası dönemleri
  • Obezite (şişmanlık)
  • Tırnakların mantar enfeksiyonları
  • Tırnakların kalıtsal (genetik) olarak aşırı kıvrımlı olması gibi nedenlere bağlı olarak ‘batık tırnak’ durumu görülür
Plastik Parça, ‘Protez-Ortez’ yöntemi

“Plastik parça” yöntemi, patenti bizzat bize aittir ve JEADV’de yayınlanmıştır. 

“Plastik parça” yöntemi dünyada ilk kez 2005 yılında “protez/ortez” yöntemi olarak Avrupa Deri ve Zührevi Hastalıkları Akademisinin dergisinde “JEADV” yayınlanmış olup, 2006 yılında “Türk Patent Enstitüsünce” patent hakkı almış bir yöntemdir.

EADV
Batik-Tirnak-Dr-Nazari-02
BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

Plastik parça yöntemi uygulaması son derece kolaydır.

Uygulaması basit ve önümüzdeki yıllarda tırnak batmasının ana tedavisi olacağı tahmin edilen “protez/ortez” yöntemi sırasında,tırnakta herhangi bir kesik veya cerrahi yapılmamaktadır. Bölge uyuşturulduktan sonra tırnağın batan kısmında fazla yumuşak doku ve granülasyon dokunun olup olmadığı incelenir, fazla yumuşak dokular kesilip temizlenir. Ardından tırnak kenarına resimlerde görüldüğü gibi ince bir plastik tüp yerleştirilir.

Plastik Parça Yöntemi

15 günlük tedaviyle başarılı sonuçlar.

Uygulaması ortalama 5 dakika süren bu yöntem oldukça pratik olup kanama ve hastanın aşırı heyecanına neden olmaz. Plastik tüp bölgede ortalama 15 gün kalır. Bu sürede hasta bir veya iki kez kontrol için doktora başvurur.Plastik parça çıkarılıp bölge temizlendikten sonra protez tekrar yerleştirilir. Tedavi süresi bitince plastik parça kolaylıkla kaldırılır.

Yüksek Başarı Oranı

Tedavide yüksek başarı ve mükemmel sonuçlar…

Bu yöntemle çeşitli ağırlıklarda tırnak batmaları olan ve bazen defalarca tırnak çekmesi ve çeşitli diğer tedavilerden sonuç alamamış 2000’in üzerinde hasta başarıyla tedavi edilmiş 1 yıllık takiplerde %6 gibi düşük oranda nüks (tekrarlanma) görülmüştür.